טיפול בטראומה באמצעות EMDR

EMDR היא שיטה טיפולית ממוקדת ויעילה אשר יעילותה הוכחה במאות מחקרים ובאלפי תיאורי מקרה ולפיכך היא מוגדרת כ evidence based psychotherapy (היינו טיפול פסיכולוגי מבוסס מחקר). ככזו היא שיטת הטיפול המומלצת לאירועים טראומטיים על יד רוב הגופים המקצועיים החשובים בעולם כמו למשל ארגון הבריאות העולמי (WHO), הסתדרות הפסיכיאטרים האמריקאית (APA),הארגון הבריטי למצוינות קלינית (NICE) וכמובן על ידי אגף השיקום של משרד הביטחון.

התהליך הפשוט והמהיר מסתמך על כך שחלקים מהאירוע נצרבים בזיכרון בצורה חזקה יותר מחלקים אחרים ולכן משפיעים בעוצמה רבה יותר. בשלב ראשון מאתרים את אותם רגעים שהינם בעלי השפעה חזקה יותר. מטבע הדברים אלו הזיכרונות שיוצרים מצוקה רבה יותר ומהם עלולה להתפתח ההפרעה הפוסט טראומטית למרות שהם אינם בהכרח הרגעים שלמתבונן מהצד היו נתפשים כמסוכנים או הטראומטיים ביותר. כתמיד ההגדרה של רגע טראומטי הינה אישית לחלוטין. בהמשך העיבוד של החוויה נעשה תוך שימוש בגירוי הדו-צידי הייחודי ל- EMDR ובהתייחס למרכיבים הרגשיים, החשיבתיים, הגופניים והחווייתיים של הזיכרון הטראומטי. התוצאה המיידית הינה עמעום של הזיכרונות הטראומטיים (כמובן מבלי לפגוע בעצם הזיכרון עצמו) והפחתה בעוצמה הרגשית הנלווית להם, שקט פנימי רב יותר, הפסקה או החלשה משמעותית בסימפטומים חודרניים כמו סיוטים, חזרה של אנרגיה ושמחת חיים וחזרה לתפקוד מלא.

הטיפול בטראומה באמצעות שיטת EMDR עוסק בהקלת תסמינים קוגניטיביים, התנהגותיים, גופניים ורגשיים שמקורם בחוויות שליליות לא מעובדות. מחקרים רבים מראים ששיטת EMDR מסוגלת להביא לעיבוד מהיר של זיכרונות טראומה שלא עובדו כהלכה, באופן המביא לשינויים קוגניטיביים, רגשיים,התנהגותיים וגופניים יציבים.

טיפול בטראומה באמצעות EMDR ידוע והוכח במחקרים קליניים כיעיל ואפקטיבי. במצבים של טראומה חד פעמית ניתן לסייע למטופל בטיפול קצר וממוקד (עד 12 פגישות). כשמדובר בריבוי אירועי טראומה יהיה צורך בטיפול ארוך יותר. לאחר שלב ההיכרות וההערכה המטפל יערוך עם המטופל רישום של אירועי הטראומה שעומדים בבסיס תגובת הפוסט טראומה. במהלך הטיפול יערך עיבוד של אירועים אלה תוך כדי שמירת יציבותו של המטופל. במקביל ילמד המטופל טכניקות של הרפיה וויסות רגשי, ויתרגל באמצעות שיעורי בית התנהגויות מחזקות והתמודדות עם מצבים מהם נמנע עד כה. האם ניתן למנוע התפתחות מצוקה נפשית בעקבות אירוע טראומטי? התשובה בחלק גדול מהמקרים היא כן! בעוד שכיום אין ספק ש EMDR הוא הטיפול המועדף והמומלץ ביותר לאנשים החווים סימפטומים פוסט טראומטיים הרי שההתפתחות שלו כטיפול מניעתי באה בהדרגה ובעיקר כתוצאה מרצון של מטפלים באסונות המוניים לסייע ולהפיג את המצוקה המיידית של האנשים בהם טיפלו. בדיעבד נמצא שהטיפול אכן הפיג את המצוקה אבל חשוב לא פחות, נמצא שבקבוצות וביחידים שטופלו ב EMDR התפתחו פחות מקרים של תגובות קיצוניות לאורך זמן מאשר ביחידים או בקבוצות אחרות.

מכאן הדרך הייתה קצרה לפיתוח שיטות טיפוליות יעילות להתמודדות עם אירועים עכשוויים. כיום ניתן להשתמש בווריאציה של הטיפול הסטנדרטי ב EMDR להפגת סימפטומים ומניעה פוסט-טראומה בטווח של עד שישה חודשים מיום האירוע. הטיפול המניעתי הוא קצר מאוד בדרך כלל אורך בין 2-3 פגישות